25 Aralık 2015 Cuma

AHHŞK / DEVRAN TIĞLI                                   
                                               ÖNCE BEYAZDIR AŞK...


Ne kadar uzun zaman oldu öyle bloguma yazı yazmayalı insan özlüyor yazmayınca <3
Bazı sebeplerden dolayı uzun zamandır yoktum hazır gelmişken okuduğum çoğu kitabın yorumlarını gireceğim inşaALLAH <3 İlk AHHŞK adlı kitabın yorumuyla başlayalım ;)Yazar: Devran Tığlı
   Tür: Aşk
                                                     Yayıncı: Sokak Kitapları                                                           Sayfa: 490

Gel, aşkı tekrar yazalım mı birlikte?
Bize aşk diye anlatılmış modern dünyanın bencilliklerine inat, aşkın sadece geçmiş yüzyıllarda kalmış bir efsane olarak kalmadığını, aşksız, sevgisiz bir dünyanın sadece et ve kemikle yaşanan bir dünya olduğunu yazalım mı?
Sonsuz evrendeki sonsuz yalnızlığımızın yanına aşk yazıp da yalnızlığımızı unutalım mı?
Benimle bir yolculuğa var mısın? Ahhşk’ın yolculuğuna…
Nere gideceğimizin bir önemi yok, zamanın da. Önemli olan aşkla birlikte geçirilecek zaman, paylaşacaklarımız, aşkla üstümüzden atacaklarımız.
Bineceğimiz aracın da önemi yok. Zira o araç da henüz yeryüzünde yok. Ben diyeyim uçan bir halı, sen de uçan bir gemi…
Hep yolculuğumuz başka yerlere ya. Bundan da hep kendimizden uzaklaşıyoruz ya. Kendi değerimizi, kutsallığımızı unuttuk, unutturulduk ya.
Hadi bu sefer yolculuk rotasını çevirelim mi kendimize?
Eşlik et, güzel bir parçaya eşlik eder gibi.
Eşlik et bana. Seni senden alan bir parçaya eşlik eder gibi her satırında. Her satırına, her dizesine hatta eşlik et her kelimesine. Öyle ki sesin, bastırsın, sesimi...
Aşk, her şeyde onu görmektir.
Onu görüp, kendini hiç görmemektir.
Aşk, gözbebeği(n) gibi,
Her şeyi görüp, yalnız onu görüp,
Kendini hiç görmemektir.Kitabın konusu şöyle ; Behram bir iş nedeniyle İzmir'e gider orada tesadüfen bir kızın hayatını kurtarır bu olaydan sonra Behram kızla tanışmadan oradan ayrılır. Kızın adı Nefes Behram'ı uzun arayışlar sonra bulur ve bir aşk doğar aralarında buluşup konuşurlar ve bu konuşmaları neredeyse kitabın yarısını kaplamış.Behram romantik bir karakter ince düşünen biri kendi iç sesiyle de sürekli bir gel gitleri var.Kitapta sıkça şiirlere de yer verilmiş ayrıca bir kaç hikaye ve Ferhat ile Şirinin hikayesi de yer almakta.Genel itibari ile konusu böyleydi hiç yazım hatası yoktu bence şiirler ve Behram ile Nefes'in buluşup konuştukları bölümler çok uzundu daha kısa olsaydı bence daha iyi olurdu.Sizler de bu tarz aşk kitaplarını seviyorsanız değerlendirip okuyabilirsiniz ;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sayfa Başına Dön