25 Aralık 2015 Cuma

KURUCUNUN KIZI / AMY ENGEL      “Hiçbir özgürlüğümüz yok, kimi seveceğimiz konusunda bile.”
Yazar: Amy Engel
   Tür: Bilim Kurgu
                                                     Yayıncı: Yabancı Yayınları                                                   Sayfa: 272


Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda Lattimer’lar ve Westfall’lar arasında çıkan savaşı Westfall ailesi kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle, kaybeden tarafın kızları ile kazanan tarafın erkeklerinin evlendirilmesiyle sağlanmaktaydı.  Bu yıl benim sıram gelmişti.  Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan’ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak.  Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten anlayan tek kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim.  Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…  “Bir oturuşta okudum. İ-NA-NIL-MAZ-DI! O nasıl bir sondu öyle?!”  — Wendy HIggIns, Tatlı Şeytan ve Tatlı Tehlike romanlarının yazarı “Etkileyici ve ince düşünülmüş bir dünya, merak uyandırıcı bir başlangıç, cesur bir kahraman.” 
— KIrkus RevIews “Güçlü karakterler, karmaşık ilişkiler, politik entrikalar ve ihanet, kitabı elinizden bırakmanıza engel olacak; daha fazlası için sabırsızlanacaksınız!” — School LIbrary Journal “Kurucunun Kızı’nda bir distopyada arayacağınız her şey var: tüyler ürpertici bir olay örgüsü, heyecan verici karakterler ve her kelimesi özenle yazılmış bir hikâye.”  
— InsIghtful MInds RevIewsKitabın konusu şöyle ; Savaş sonrası çok az ölçüde hayatta kalan insanların yine güç ve iktidar yüzünden çatışması bu savaşı durdurmak için barış sağlanması için her yıl bir tarafın kızlarıyla karşı tarafın erkeklerinin evlendirilmesi gerekir. İki büyük aile olan Westfall ve Lattimer iki düşman ailedir bir taraf demokrasiyi savunurken diğer taraf tam aksini savunuyor bu yıl ise iki büyük ailenin çocukları birbirleriyle evlendirilecektir Lattimer ailesinin amacı bu evlilikle  Westfall ailesinin soyunu kurutmak ve onları da birer Lattimerli yapmaktır. Evliiği kabul eden Westfall ailesinin amacı ise Lattimer  ailesinin evlenecek olan oğlunu öldürüp demokrasiyi yeniden sağlamaktır.

Ivy ile Bishop evlendiklerin de herşey planlandığı gibi mi ilerleyecek yoksa beklenmedik duygular plana dahil olup planı alt üst mü edecek kitabı okuyunca öğreneceksiniz ;)
Distopik bir kurguya sahip Ivy ve Bishop'un yaşları küçük olmasına rağmen çok olgun davranıyorlar fikirleri de bu yönde zaman zaman Ivy iç sesiyle sistemi sorguluyor bu tarz düşünceler oluşuyor kafasında okurken keyif aldığım bir kitaptı beğenerek okudum distopik kurguları sevenler için güzel bir kitap ;)
1 yorum:

  1. 2. Kitabı ilkinden dahs iyiydi..benim favorim ıvy değil bishop ;)

    YanıtlaSil

Sayfa Başına Dön